Joke J. Hermsen, Hester Knibbe, Bert Natter en Louis van Beek werden in de categorieën Essay, Poëzie, Proza en Kinder- en Jeugdliteratuur genomineerd voor de literaire prijzen van de KANTL. Zij schreven volgens de jury's van de Academie de 'Boeken van het jaar 2025'.

Als onderdeel van haar werking reikt de KANTL elk jaar een literaire prijs ter waarde van 5000 euro uit in een van die vier categorieën. De laureaat van elke prijs wordt aan het einde van een vierjaarlijkse cyclus gekozen uit de vier genomineerde werken van de voorgaande jaren.

In afwachting van de prijswinnaars maken we graag alvast de Boeken van het Jaar 2025 bekend. Zo worden niet alleen de laureaten, maar telkens ook de genomineerden voor het voetlicht gehaald. Met deze vorm van erkenning en publiciteit hoopt de KANTL een extra stimulans te bieden aan schrijvers in de verschillende genres.

Uitreiking KANTL-prijs voor Essay

In oktober wordt bekendgemaakt wie de uiteindelijke laureaat van de literaire prijs van dit jaar wordt. In 2026 is het de beurt aan de Prijs voor Essay.

De prijsuitreiking zal plaatsvinden op woensdag 21 oktober 2026, tijdens de jaarlijkse Open KANTL, de plechtige openbare vergadering van de Academie.

De vier werken die voor bekroning in aanmerking komen, zijn: Zelf doen van Niña Weijers (Atlas Contact, 2022), Doe zelf normaal van Maxim Februari (Prometheus, 2023), Crudités van Anneke Brassinga (De Bezige Bij, 2024) en Tijd is hoop van Joke J. Hermsen (De Arbeiderspers, 2025).

Boeken van het jaar 2025